Hanka je velmi vzdělaná a empatická žena, která svoji práci miluje. Jsem ráda, že souhlasila s rozhovorem a můžeme se dozvědět jaké možnosti jsou, pokud se rozhodnete pro její doprovod k porodu. Nejvíce mě těší spolupráce, kterou jsme společně ohledně doprovázení k porodům navázaly. Jelikož jsem lektorkou Hypnoporodu, vidím potenciál v návaznosti na předporodní kurz Jemného Zrození a následný doprovod, pokud si žena přeje u porodu podpořit hypnoporodními technikami.

Haničko,v roce 2018 tě lidé zvolili Ženou regionu pro jihočeský kraj. Čím byl pro Tebe rok 2018?

Ty jo, Helčo, v tom neustálém kolotoči předporodních schůzek a doprovodů k porodům mi běží čas tak rychle, že už si ani nepamatuji, co bylo loni! Tedy kromě prosince, kdy jsme byli s partnerem 3 týdny na dovolené, to si pamatuji ještě docela živě. A také se mě na ni každý ptá, protože se chce ujistit, že zas dlouho na žádnou dovolenou nepojedu, abych byla k mání tehdy a tehdy…

Ale teď vážně… Rok 2018 byl pro mě výjimečný tím, že jsem se před 30 lety narodila. Mnoho žen mi potvrdí, že třicítka je takový přelomový věk, spoustu věcí se mění, usazuje, dostává nový rozměr… Ocenění Žena regionu pro mě bylo nádherným dárečkem od lidí, které jsem zatím měla příležitost při svých porodních výpravách potkat.

A že to byly někdy docela dobrodružné výpravy! 100 km daleko, nocí, sněhem, do míst, kde lišky dávají dobrou noc, do chaloupky bez čísla popisného… a uvnitř kachlová kamna, vůně dřeva, bylinkového čaje, plodové vody a o pár hodin později v péřových duchnách miminko! Vždycky to stojí za to… Miluji svou práci a doufám, že ji budu moct ještě nějaký ten pátek dělat.

Co můžeš ženám nabídnout?

Nabízím kontinuální péči porodní asistentky v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Konkrétně poradenství a konzultace v těhotenství, doprovod k porodu, návštěvy v domácím prostředí po ambulantním porodu atd. Velmi důležitý je pro mě individuální přístup. Vždy se snažím klientce péči „ušít“ přímo na míru, vzhledem k jejím aktuálním potřebám, v kontextu života celé její rodiny, jedině tak to může fungovat. A pokud se to podaří, zcela přirozeně mezi námi vznikne důvěryhodný vztah, jenž je základem pro otevřenou komunikaci o mnohdy velmi choulostivých tématech.

Jsem-li pak přítomná i u samotného porodu (bez ohledu na místo), je to velice intimní zážitek, který přítomné osoby svým způsobem navždy propojí.

Ženy, které mne takto poznají, se na mne později bez obav obracejí za účelem tzv. vaginálního mapování a léčení jizev (hlavně po nástřihu). Tato metoda je vhodná pro všechny netěhotné ženy, které by rády propustily ze svého těla staré křivdy a zranění a vnesly do svého (nejen) intimního života více potěšení a radosti. Název zpočátku vyvolává různé asociace nebo obavy, ale velmi brzy se přesvědčíte, že byly zcela zbytečné. Účinky této terapeutické techniky vás dozajista mile překvapí.

Čím dál oblíbenější jsou také moje kurzy cvičení pánevního dna a navazující ženské kruhy zaměřené na podporu ženského fyzického i duševního zdraví. Kompletní nabídku mých služeb včetně ceníku si můžete dohledat na mých stránkách www.porodni-baba.cz

Do jakých porodnic doprovázíš a které můžeš doporučit z hlediska respektu k rodící ženě?

Doprovázím do porodnic v jihočeském kraji. Do některých raději a častěji, do některých výjimečně, v některých mě neradi vidí… to je na delší povídání. Vždy se s klientkou snažíme vybrat místo, které bude pokud možno přátelské pro všechny zúčastněné. A pokud by si žena zvolila porodnici, ve které nejsem vítaná, mohu jí alespoň doporučit některou ze svých osvědčených známých dul.

Co se týče respektujících porodnic tady na jihu, asi bych nechtěla vyzdvihovat jednu, protože každá má nějaká PRO a nějaká PROTI. Je-li žena zdravá a těhotenství probíhá pohodově, rozhlížela bych se spíše po porodnicích s menším počtem porodů, kde bývá více prostoru k diskuzi a více ochoty vyjít vstříc individuálním potřebám mladé rodiny.

Jakým způsobem by podle tebe měla probíhat spolupráce mezi porodnicí, externí porodní asistentkou, dulou a ženou klientkou?

To je dobrá otázka, na kterou ale není jednoduché odpovědět. V první řadě si musíme uvědomit, že se zde jedná hned o několik vztahů, mezi porodní asistentkou (dulou) a klientkou, porodní asistentkou (dulou) a porodnicí a do třetice klientkou a porodnicí. U každého z nich bude mít vzájemná spolupráce jinou podobu. Také je dobré ujistit se, že známe rozdíly mezi porodní asistentkou a dulou, každá má trochu jinou úlohu, kompetence a tomu odpovídající vzdělání. Klidně se můžete rozhodnout pro obě dvě, měly by se ideálně hezky doplňovat.

Abych se ale vrátila k otázce… zásadní je podle mě vzájemný respekt a vědomí, že se neobejdeme jeden bez druhého. Mým přáním je, aby ženy mohly po celý čas těhotenství, porodu a šestinedělí využívat komfort péče jedné porodní asistentky, tzv. one-to-one care, která by byla hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Dál aby si mohly svobodně zvolit místo porodu svého děťátka a měly v tomto případě z čeho vybírat (porodnice, porodní domy a centra, domov…). Aby je za jejich volbu nikdo neodsuzoval a dostalo se jim v každém případě odpovídající zdravotní péče. Porodním asistentkám bych přála, aby mohly bez obav odesílat své klientky v případě podezření na nějaké riziko na vyšší pracoviště, aniž by při tom byla forma jejich péče dehonestována. Externí spolupráce, kterou zmiňuješ, perfektně funguje v zahraničí, v Čechách jen ve velmi omezené míře, tady na jihu vůbec. Můžeme si ji představit tak, že rodící žena přichází do porodnice v doprovodu své známé porodní asistentky a v ideálním případě, kdy porod postupuje bez komplikací, na porodním sále nepotká nikoho jiného. Jestliže by to porodní proces vyžadoval, přivolala by externí porodní asistentka přítomného lékaře, popř. další zdravotnický personál, čímž by se při řešení vzniklých komplikací minimalizovala časová prodleva. Nikdo by nikoho neobviňoval, jak je tomu bohužel nyní.

Komunitní porodní asistentky jsou vnímány společností gynekologů a porodníků jako nepřítelkyně systému, které soustavně nabádají těhotné ženy k systematickému odmítání veškerých vyšetření a zákroků, ale tak to není. Našim cílem je poskytovat bezpečnou péči „evidence based practise“, tzn. na základě nejnovějších výzkumů, bez známek manipulace a zastrašování, se kterými jsou ženy konfrontovány na mnoha odborných zdravotnických pracovištích. Fungující externí spolupráce mezi porodnicemi a porodními asistentkami je tedy hudbou budoucnosti.

Podporuješ ženy v hypnoporodních technikách?

Ano, pokud se ženy během těhotenství připravovaly na porod pomocí hypnoporodních technik, je přirozené, že chtějí pokračovat i při porodu samotném. Snažím se jim k tomu zajistit odpovídající zázemí a ohlídat, aby byly splněny podmínky pro spontánní vylučování porodních hormonů. Podporuji je v hlubokém porodním dýchání, ve výběru porodních poloh a neřízeném tlačení mimo porodnické lůžko, stejně jako v následném nepřetržitém kontaktu s děťátkem. Ženám, které mají větší obavy z porodu, také doporučuji na uklidnění psychiky relaxace a afirmace Jemného Zrození.

Pozoruješ rozdíl mezi ženou, která se připravovala pomocí hypnoporodních technik
a která ne?

Ano. V první řadě je znát, že žena, která se poctivě připravovala, má mnohem víc informací, jasnou představu ohledně svých porodních přání a umí spolupracovat se svým tělem a miminkem. Nemohu říct, že hypnoporodní techniky zaručují ve sto procentech případů hladký průběh porodu. Byla jsem u několika porodů žen, které v těhotenství prováděly relaxace, a nakonec porodily sekcí. Na druhou stranu jsem doprovázela ženy, které přípravu neřešily, ale byly v dokonalém spojení se svým tělem a s miminkem, nechaly se jimi vést a porodily snadno, rychle a některé dokonce i bezbolestně.

V každém případě ale pozoruji pozitivní účinek relaxačních a vizualizačních cvičení na psychiku budoucích maminek, odbourání stresu a strachu z porodu, zvýšení sebejistoty a dodání či udržení vnitřního klidu ženy i jejího partnera. Vlastně bych málem zapomněla na to, že muži na kurzech Jemného Zrození velmi často procházejí velkou a vítanou proměnou.

Co doporučuješ ženám, aby měly při přípravě k porodu na paměti?

Snažím se ženy motivovat k tomu, aby si vzhledem ke svým preferencím a životnímu stylu opravdu velmi dobře zvolily místo porodu a osoby, které o ně budou v tomto čase pečovat a podporovat je, protože kdo se stane součástí příchodu miminka na svět, stane se navždy součástí jeho života. Způsob, jakým se nový člověk narodí, vytváří zásadní otisk v jeho mozku a ovlivňuje ho po celý život. Myslete na svoje děti…

www.helenatumova.cz

autor fotografie Martina Matějková