Helena Tůmová je maminkou čtyř dětí a také lektorkou kurzu hypnoporodu Jemné zrození. Kromě toho spolupracuje s komunitní porodní asistentkou Hankou Brožovou a vzájemně se doplňují a podporují při péči o ženy v těhotenství, při porodu i po něm. Je hypnoporod skutečně efektivní metodou, jak porod zvládnout podle našich představ? A proč je tak důležité, jak si to v hlavě nastavíme? O tom všem jsme si spolu povídaly. 

Co si mám představit pod pojmem hypnoporod?

Hypnoporod je balíček nástrojů pocházející z hypnoterapie. Jsou to relaxace, afirmace, dechové techniky a vizualizace, které ženy a rodiny mohou efektivně využít v těhotenství a při porodu samotném. Ženě pomohou znovu nalézt svoji vnitřní sílu, posílit intuici a instinkty. Ženy poznají, jak pracovat se svou myslí a emocemi. Hypnoporod není alternativní metoda a ani nevylučuje lékařské zásahy, ale vzdělává ohledně rutinních zásahů. Naše přání je, aby rodiny dělaly svobodná rozhodnutí na základě relevantních a podložených informací a následně mohly být se svým porodním zážitkem spokojeny, ať je porod jakýkoli.

 Na jakém principu hypnoporod funguje?

Aby žena mohla porodit spokojeně a dle svých představ, věříme, že je třeba se připravit po všech stránkách. To znamená informovat se, být v kondici jak fyzické, tak emocionální a pamatovat i na psychickou a emoční oblast.

Hypnoporod jako takový pracuje velmi intenzivně s podvědomou částí mysli, která má obrovskou kapacitu oproti mysli vědomé a zároveň potenciál, jak se zbavit strachu a naprogramovat se na příjemný porod. Naše představa je vždy silnější než vůle a je tedy důležité umět se svou myslí pracovat ve svůj vlastní prospěch. Pracujeme se sugescemi a zároveň se v našem programu vyhýbáme především informacím vzbuzujícím strach, které pak velmi snadno mohou vyústit v předjímanou komplikaci. Ukazujeme, jak se vymanit z bludného kruhu strachu, jak na nás působí síla slova a jak efektivně přeformulovat slova tak, aby nám byla prospěšná.

Helena Tůmová se svými trojčaty

Zvládne hypnoporod každá žena?

Ano. Koncept Jemného Zrození je jedinečný a navržen pro každou ženu, podporuje jakýkoliv způsob porodu, který si žena sama vybere. Jemné Zrození se již dávno vymanilo z různých forem porodu, dokonce ani nevěříme, že existuje porod – „hypnoporod“. Nenásledujeme ani tradiční hypnoporodní programy, které jsou zakrnělé ve své vizi porodu a nastavují ženám mety. Netvrdíme ženám, že porod má být bezbolestný nebo že je naopak výborné, když pořádně bolí. Mluvíme o možnostech a klienti se tak otevřou všemu, co porod nabízí. Co když právě určitá žena může zažít bezbolestný, orgasmický porod, ale protože věří, že porod musí bolet, tak se už dopředu této možnosti uzavře? Nebo naopak, co když žena má představu toho bezbolestného a orgamisckého porodu, který nepřijde? Pracujeme tedy na tom, aby ženy věděly, co dělat, pokud je porod bude bolet a ony budou potřebovat nějaké nástroje, jak s bolestí pracovat. Nevnucujeme tedy ženám jeden způsob porodu a už vůbec jim nevnucujeme pocity, které by u porodu měly zažívat. Každý porod je jedinečný a specifický.

Skutečně jde za těch správných okolností porodit téměř bez bolesti?

Na naše kurzy přicházejí ženy s různými představami o porodu. Asi nejčastější téma je bolest. Na kurzech Jemného Zrození ženám netvrdíme, že porod nebolí, ale zároveň jim ani neříkáme, že porod bolí. Každá žena by měla vědět, že existují různé formy a podoby porodu. Existuje porod tichý, pohodlný, hlučný, porod bezbolestný, orgasmický, porod bolestivý, vědomý, radostný, porod rychlý a dlouhý, porod bez léků a porod s léky, porod vyvolávaný a porod po termínu, porod císařským řezem a koncem pánevním.

Pro ženu je tedy mnohem efektivnější a příznivější zaměřit se na to, jak chce, aby její porod vypadal, jak by měl probíhat a čeho chce dosáhnout. Je pro nás důležité povzbudit vás v myšlence, že porod může být nádherným a posilujícím zážitkem.

Z čeho tato metoda vychází?

Metoda hypnoporodu Jemného Zrození vychází především z přesvědčení, že porod je normální, přirozenou a zdravou funkcí. Porod může proběhnout u velké většiny žen šetrně a v klidu. Samozřejmě vycházíme z hypnoterapie, jedna ze zakladatelek Jemného Zrození Draha Sokolová je master hypnoterapeut a speciálně pro kurzy vytváří koncept a nahrávky. Pracujeme na základě poznatků Evidence-based medicine a doporučení WHO.

Kurz Jemného Zrození může žena absolvovat sama nebo s partnerem

Jaké jsou hlavní benefity této metody?

Ženy mají mnohem nižší potřebu utišujících léků, porod bývá kratší a pohodlnější. Je nižší nutnost nástřihu hráze nebo poranění hráze. U miminka vyšší Apgar skóre, vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem, snadnější přisátí k prsu. Ženy mají rychlejší poporodní rekonvalescenci a nižší riziko poporodní deprese. Hypnoporodní techniky lze použít i při císařském řezu nebo vyvolávaném porodu. Otec nebo doprovod se cítí uvolněně, klidně a rozumí své roli při porodu. Při komunikaci s porodními asistentkami nebo lékaři se cítí sebejistě.

Máte vy sama s hypnoporodem osobní zkušenost? 

Ano, mám. V mých 33 letech jsme se rozhodli pořídit si další děťátko. Muž si přál ještě tři děti, ale já už chtěla jen jedno těhotenství, ne z nějakých obav, ale čistě z praktických důvodů. Podařilo se nám počít hned a já už měla roky předtím představu, že další porod prožijeme doma, takže jsem se ty roky zajímala o vše, co se jen mihlo okolo těhotenství a porodu. Když už jsem těhotná byla, naše první cesta vedla ve třetím měsíci na kurz Jemného Zrození a rozhodně jsme udělali dobře! Já i můj muž jsme odjížděli plní užitečných informací, energie, elánu a hlavně ta víra v nás, to bylo boží…

Dva dny po kurzu, na první lékařské prohlídce, jsme se dozvěděli, že čekáme dvojčata. Super, těšíme se a vidina porodit doma asistovaně dvojčata se pro nás zdá být v pořádku. Jenže to by tu nesměla být další den informace, že nečekáme jen dvě děti, ale tři. Takže mise splněna… Muž si přál tři děti a já jedno těhotenství. Vidíte, jak silné jsou naše představy a myšlenky? Bacha na to. 

Jaký zážitek jste si odnesla?

Musím říct, že díky kurzu jsme byli silná dvojka a věděli jsme přesně, co chceme. Některé situace se zdravotníky byly nemilé, ale uměli jsme si všechna naše přání vykomunikovat a nebáli jsme se ptát a rovnocenně mluvit o záležitostech, které jsme potřebovali řešit. Proběhlo i pár podepsaných reverzů, třeba na všechna vnitřní vyšetření nebo předběžnou hospitalizaci. Byli jsme ale zodpovědní a vše podstatné řešili, ale to je na delší rozhovor.

I přesto, že porod nebyl podle našeho původního plánu, užili jsme si vše v poklidu. Ve 32. týdnu mi doma odtekla plodová voda, a že jí bylo.  V klidu jsem si sbalila věci, dala jsem si sprchu a užívala si porodní vlny. Po nějaké době jsme vyjeli do porodnice, kde svolali porodní tým a za pár hodin byli kluci na světě. Vše šlo podle našeho nového plánu, který jsme předem konzultovali s lékaři.

A proto jsem v týmu Jemného Zrození, protože chceme, aby ženy věděly, že jakýkoli porod je pro ně ten správný, pokud se rozhodují informovaně, bez nátlaku, manipulace či zastrašování. Zkrátka dělají vlastní rozhodnutí, se kterými souhlasí.

Jakou zkušenost mají vaše klientky?

Úspěšnost a spokojenost je 98%, za což s vděčností a pokorou děkujeme. Je to velký hnací motor.

Je možné zvládnout přípravu na hypnoporod i bez kurzu? 

Některé ženy se připravují po vlastní ose. Koupí si pár nahrávek a přečtou si knihu. Jiným zase vyhovuje přijít na kurz, být ve skupině a mít jasnou cestu, jak s hypnoporodem pracovat. Jemné Zrození klientům na kurzu poskytuje exkluzivní nahrávky, které nejsou jinak k dostání. Takže ano, určitě jsou ženy, které se připravují samy, hodně čtou a zajímají se. V tom je ta krása, protože hypnoporod prostě funguje.


Článek převzat z webu https://www.zenysro.cz.